Dobrodošli u Ruijie Laser

Zimske olimpijske igre u Pekingu

Zimske olimpijske igre u Pekingu su zvanično završene.

Zimske olimpijske igre u Pekingu zvanično su zatvorene ove nedjelje (20. februara).Nakon skoro tri sedmice takmičenja (4-20. februar), domaćin Kina je osvojila 9 zlatnih medalja i 15 medalja, zauzevši 3. mjesto, a Norveška na prvom mjestu.Britanski tim osvojio je ukupno jednu zlatnu i jednu srebrnu medalju.

Peking je takođe postao prvi grad u istoriji modernih olimpijskih igara koji je održao Ljetne i Zimske olimpijske igre.

Međutim, Zimske olimpijske igre u Pekingu nisu bez kontroverzi.Od samog početka kada su Sjedinjene Države i mnoge zemlje najavile diplomatski bojkot Zimskih olimpijskih igara, do izostanka snježnih padavina na mjestu održavanja, nove krunske epidemije i bitke u Hanboku, sve je to donijelo velike izazove Zimskim olimpijskim igrama.

Prva crnkinja koja je osvojila pojedinačno zlato

微信图片_20220221090642

Američka brza klizačica Erin Jackson ulazi u istoriju osvajanjem zlata

Američka brza klizačica Erin Jackson osvojila je 13. februara zlatnu medalju na 500 metara za žene i postavila rekord.

Na posljednjim Zimskim olimpijskim igrama u PyeongChangu 2018., Jackson je bio na 24. mjestu u ovoj disciplini, a njegovi rezultati nisu bili zadovoljavajući.

Ali na Zimskim olimpijskim igrama u Pekingu 2022., Jackson je prešla ciljnu liniju naprijed i postala prva crnkinja u povijesti Zimskih olimpijskih igara koja je osvojila zlatnu medalju u pojedinačnoj disciplini.

Jackson je nakon utakmice rekao: "Nadam se da ću imati efekta i vidjeti više manjina koje će učestvovati u zimskim sportovima u budućnosti."

微信图片_20220221090956

Erin Jackson postaje prva crnkinja u istoriji Zimskih olimpijskih igara koja je osvojila zlato u pojedinačnoj disciplini

Zimske olimpijske igre nisu uspjele riješiti problem nedovoljne zastupljenosti manjina.Istraživanje novinskog sajta “Buzzfeed” iz 2018. godine pokazalo je da crni igrači čine manje od 2% od skoro 3.000 sportista na Zimskim olimpijskim igrama u Pjongčangu.

Takmiče se istopolni parovi

Brazilska bob-slajkarica Nicole Silveira i belgijska bob-slajkarica Kim Meylemans su istopolni par koji se takmiče i na Zimskim olimpijskim igrama u Pekingu na istom terenu.

Iako nijedan od njih nije osvojio nijednu medalju na takmičenju motornih sanki sa čeličnim okvirom, to nije uticalo na njihovo uživanje u zajedničkom natjecanju na terenu.

U stvari, broj neheteroseksualnih sportista na Zimskim olimpijskim igrama u Pekingu oborio je prethodni rekord.Prema statistici sajta “Outsports”, koji se bavi neheteroseksualnim sportistima, na takmičenju je učestvovalo ukupno 36 neheteroseksualnih sportista iz 14 zemalja.

31231

Istospolni par Nicole Silvera (lijevo) i Kim Melemans takmiče se na terenu

Od 15. februara, neheteroseksualne klizačice osvojile su dvije zlatne medalje, uključujući francuskog umjetničkog klizača Guillaumea Cizerona i holandske brze klizačice Ireen Wust.

Hanbok debata

Zimske olimpijske igre u Pekingu su bojkotirane od strane Sjedinjenih Država i nekih drugih zemalja prije nego što su se one i održe.Neke zemlje su odlučile da ne šalju zvaničnike da učestvuju, zbog čega su Zimske olimpijske igre u Pekingu zapale u diplomatska previranja prije nego što su i otvorene.

Međutim, na ceremoniji otvaranja Zimskih olimpijskih igara u Pekingu, izvođači u tradicionalnim korejskim nošnjama pojavili su se kao predstavnici kineskih etničkih manjina, što je izazvalo nezadovoljstvo južnokorejskih zvaničnika.

U saopštenju kineske ambasade u Južnoj Koreji navodi se da je "njihova želja i pravo" da predstavnici različitih etničkih grupa u Kini nose narodne nošnje na ceremoniji otvaranja Zimskih olimpijskih igara, uz ponavljanje da su nošnje bile i deo Kineska kultura.

微信图片_20220221093442

Pojava Hanboka na ceremoniji otvaranja Zimskih olimpijskih igara u Pekingu izazvala je nezadovoljstvo u Južnoj Koreji

Ovo nije prvi put da se sličan spor pojavio između Kine i Južne Koreje, koje su se sporile oko porijekla kimčija u prošlosti.

Godine su samo broj

Šta mislite koliko olimpijci imaju?Tinejdžeri u dvadesetim ili mladi ljudi u ranim dvadesetim?Možda biste željeli ponovo razmisliti.

Nemačka brza klizačica, 50-godišnja Klaudija Pehštajn (Claudia Pechstein) je osmi put učestvovala na Zimskim olimpijskim igrama, iako poslednje mesto na trci na 3000 metara nije uticalo na njene uspehe.

3312312

Lindsay Jacobelis i Nick Baumgartner osvojili su zlato u mješovitom ekipnom snowboard slalomu

Američki snowboarderi Lindsey Jacobellis i Nick Baumgartner zajedno imaju 76 godina i oboje su održali svoje prve Olimpijske igre u Pekingu.Osvojio zlatnu medalju u mješovitoj ekipnoj disciplini slalom u snowboardu.

Baumgartner, 40, također je najstariji osvajač medalja na snoubordu na Zimskim olimpijskim igrama.

Zemlje Zaliva po prvi put učestvuju na Zimskim olimpijskim igrama

Na Zimskim olimpijskim igrama u Pekingu 2022. prvi put je učestvovao igrač iz neke zaljevske zemlje: Fayik Abdi iz Saudijske Arabije učestvovao je na takmičenju u alpskom skijanju.

laser

Fayq Abdi iz Saudijske Arabije prvi je igrač iz Zaljeva koji se takmičio na Zimskim olimpijskim igrama

Kao rezultat takmičenja, Faik Abdi je bio na 44. mjestu, a iza njega je bilo nekoliko igrača koji nisu uspjeli završiti utrku.

Vrijeme objave: Feb-21-2022