Добродошли у Руијие Ласер

Зимске олимпијске игре у Пекингу

Зимске олимпијске игре у Пекингу су званично завршене.

Зимске олимпијске игре у Пекингу су званично затворене ове недеље (20. фебруара).После скоро три недеље такмичења (4-20. фебруар), домаћин Кина је освојила 9 златних медаља и 15 медаља, заузевши 3. место, а Норвешка је на првом месту.Британски тим освојио је укупно једну златну и једну сребрну медаљу.

Пекинг је такође постао први град у историји модерних олимпијских игара који је одржао Летње и Зимске олимпијске игре.

Међутим, Зимске олимпијске игре у Пекингу нису без контроверзи.Од самог почетка када су САД и многе земље најавиле дипломатски бојкот Зимских олимпијских игара, до недостатка снежних падавина на месту одржавања, нове крунске епидемије и битке у Ханбоку, све то је донело огромне изазове Зимским олимпијским играма.

Прва црнкиња која је освојила појединачно злато

微信图片_20220221090642

Америчка брза клизачица Ерин Џексон улази у историју освајањем злата

Америчка брза клизачица Ерин Џексон освојила је 13. фебруара златну медаљу на 500 метара за жене и поставила рекорд.

На последњим Зимским олимпијским играма у Пјонгчангу 2018. Џексон је био на 24. месту у овој дисциплини и његови резултати нису били задовољавајући.

Али на Зимским олимпијским играма у Пекингу 2022. Џексон је прешла циљну линију и постала прва црнкиња у историји Зимских олимпијских игара која је освојила златну медаљу у појединачној дисциплини.

Џексон је након утакмице рекао: „Надам се да ћу имати ефекта и да ћу видети више мањина које ће учествовати у зимским спортовима у будућности.

微信图片_20220221090956

Ерин Џексон је постала прва црнкиња у историји Зимских олимпијских игара која је освојила злато у појединачним дисциплинама

Зимске олимпијске игре нису успеле да се ослободе проблема недовољне заступљености мањина.Истраживање новинског сајта „Буззфеед” из 2018. године показало је да црни играчи чине мање од 2% од скоро 3.000 спортиста на Зимским олимпијским играма у Пјонгчангу.

Такмиче се истополни парови

Бразилска боб-слегирка Никол Силвеира и белгијска боб-слајкарка Ким Мејлеманс су истополни пар који се такође такмиче на Зимским олимпијским играма у Пекингу на истом терену.

Иако ниједан од њих није освојио ниједну медаљу у такмичењу моторних санки са челичним оквиром, то није утицало на њихово уживање у заједничком такмичењу на терену.

У ствари, број нехетеросексуалних спортиста на Зимским олимпијским играма у Пекингу оборио је претходни рекорд.Према статистици сајта „Оутспортс“, који се бави нехетеросексуалним спортистима, на такмичењу је учествовало укупно 36 нехетеросексуалних спортиста из 14 земаља.

31231

Истополни пар Никол Силвера (лево) и Ким Мелеманс такмиче се на терену

Од 15. фебруара, нехетеросексуалне клизачице освојиле су две златне медаље, укључујући француског уметничког клизача Гијома Сизерона и холандску брзинску клизачицу Ирин Вуст.

Ханбок дебата

Зимске олимпијске игре у Пекингу бојкотовале су Сједињене Државе и неке друге земље пре него што су се оне и одрже.Неке земље су одлучиле да не шаљу званичнике да учествују, због чега су Зимске олимпијске игре у Пекингу запале у дипломатска превирања пре него што су и отворене.

Међутим, на церемонији отварања Зимских олимпијских игара у Пекингу, као представници кинеских етничких мањина појавили су се извођачи у традиционалним корејским ношњама, што је изазвало незадовољство јужнокорејских званичника.

У саопштењу кинеске амбасаде у Јужној Кореји наводи се да је "њихова жеља и право" да представници различитих етничких група у Кини носе народне ношње на церемонији отварања Зимских олимпијских игара, уз понављање да су костими такође део Кинеска култура.

微信图片_20220221093442

Појава Ханбока на церемонији отварања Зимских олимпијских игара у Пекингу изазива незадовољство у Јужној Кореји

Ово није први пут да се сличан спор појавио између Кине и Јужне Кореје, које су се спориле око порекла кимчија у прошлости.

Старост је само број

Шта мислите колико олимпијци имају?Тинејџери у двадесетим или млади људи у раним двадесетим?Можда бисте желели да размислите поново.

Немачка брза клизачица, 50-годишња Клаудија Пехштајн (Цлаудиа Пецхстеин) је осми пут учествовала на Зимским олимпијским играма, иако последње место у дисциплини 3000 метара није утицало на њена достигнућа.

3312312

Линдзи Јакобелис и Ник Баумгартнер освојили су злато у слалому сноуборда у мешовитом тиму

Амерички сноубордери Линдзи Џејкобелис и Ник Баумгартнер имају заједно 76 година и обоје су одржали своје прве Олимпијске игре у Пекингу.Освојио златну медаљу у сноуборд слалому у мешовитој екипној дисциплини.

Баумгартнер (40) је такође најстарији освајач медаља на сноуборду на Зимским олимпијским играма.

Земље Залива први пут учествују на Зимским олимпијским играма

Зимске олимпијске игре у Пекингу 2022. су први пут да је учествовао играч из неке заливске земље: Фаик Абди из Саудијске Арабије учествовао је на такмичењу у алпском скијању.

ласер

Саудијска Арабија Фаик Абди први је играч из Залива који се такмичио на Зимским олимпијским играма

Као резултат такмичења, Фаик Абди је био на 44. месту, а иза њега је било неколико играча који нису успели да заврше трку.

Време поста: 21. фебруар 2022